Design a site like this with WordPress.com
Začít

„Pravé české míchačky“ slavily úspěch mezi Čechy i jejich francouzskými kamarády

Poslední velká akce Českých studentů a mladých profesionálů v tomto (školním) roce přenesla své účastníky do prostředí typických českých hospod. V Janáčkově sále Českého centra o nich v pátek 25. května 2012 přednášel doktorand Univerzity Karlovy, kultorolog Alexandr Guha. Zároveň pro účastníky míchal „pravé české míchačky“, koktejly vzniklé hospodským a domácím kutěním v době normalizace, kdy jediné dostupné suroviny byly české likéry a spirity.

V úvodní přednášce tak hosté měli možnost objevit, mimořádný kulturotvorný význam, který hospody mají pro Čechy. Prostředí českých hospod inspirovalo básníky i spisovatele, hospody ale sehrály důležitou roli také v politickém dění. 
Kdo chtěl, mohl ochutnat nápoje jako „Beton“, „Mozek“ nebo „téžévé“. Alexandr Guha zároveň podrobně vysvětloval původ míchaček, stejně jako způsoby vypití. Například koktejl „Kofila“ (směs kávy, rumu a cukru) při dodržení správného postupu konzumace chutná stejně jako oblíbená čokoládová tyčinka. Odvážlivci vyzkoušeli „drátěnku“, koktejl, jehož hlavní ingrediencí je ocet.
Největšímu zájmu se ale těšil „semafor“ –  malebná kompozice z griotky, vaječného likéru a zelené.

K radosti mnohých návštěvníků nechyběla ani možnost zakousnout utopence, kyselou okurku nebo čerstvý český chléb. Akce přilákala téměř padesát účastníků různých věkových kategorií a také národností. Čechů byla jen polovina, ostatní účastníci pocházeli z Francie, ale také třeba z Irska nebo Německa.
Díky tlumočení, o které se postarala členka asociace ČSMPF Adéla Jelínková, měli možnost proniknout do tajů prostředí, které zatím znali většinou jen z pohledu turistů.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: