Literární vzpomínka na Václava Havla – Krátké kalhoty v Paříži

Václav Havel zůstal v paměti mnoha lidí jako básník, dramatik, esejista, disident a politik, člověk, který věřil v pravdu a lásku.

Nejen Češi po celé České republice si připomínali výročí úmrtí Václava Havla, ale i Češi v zahraničí přišli společně zavzpomínat na odkaz prvního polistopadového prezidenta.

Literární večer na památku Václava Havla uspořádala asociace Čeští studenti a mladí profesionálové ve Francii dne 18. prosince 2013. Zúčastnila se různorodá skupina lidí : Češi, Slováci, Francouzi, Maďaři i Američani přišli do kavárny Beashka v Paříži, aby si společně přečetli a připomněli slova a myšlenky Václava Havla, tak jak je zaznamenal v souvislosti se svým životem v období před rokem 1993. Úryvky četli členové asociace a jejich přátelé v českém i francouzském jazyce.

Výběr předčítaných úryvků měl poutavý sled:

Autor: Václav Havel

Dálkový výslech, Bonn-Praha, 1985-1986I, přečetli Markéta Hodoušková a Paul Lenormand

Moc bezmocných, Hrádeček, říjen  1978, str. 51-54,přečetli Lucie Štembírková a Pierre Catalan

Zahradní slavnost, přečetli Jan Kolář a Fleur Bauduin

Projev Václava Havla ve francouzské Akademii humanitních a politických věd, Paříž, 27. října 1992, přečetli Lenka Belková a Maxime Rey

U lahví Pilsner Urquell či sklenic maďarského vína tak účastníci, především mladí lidé, uctili bývalého prezidenta filosofa. A jak jinak než literárním setkáním s přáteli, mezi kterými se vyskytují i spisovatelé, filmaři či politologové by se mělo na Václava Havla vzpomínat? Akce ukázala, že ačkoli mladá generace znala pana Havla už jen jako prezidenta, vnímají i jeho myšlenky z období disentu a snaží se jim porozumět a chápat jejich současný význam.

Atmosféru dobré nálady o přestávkách doprovázela neformální diskuse s panem Jacaquesem Rupnikem, francouzským politologem, který Václava Havla znal osobně a mohl tak zájemcům lépe přiblížit kontext některých Havlových písemností.

Někteří z účastníků podpořili výzvu „kalhotového dne“ a na Havlovu počest si kalhoty ohrnuli.

Vzpomínková akce“Krátké kalhoty pro Václava Havla“ má připomínat Havlovy nápadně krátké nohavice při inauguraci v prosinci 1989.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: